Przewodnik Odlewania
Formy BallMaker to produkty do odlewania pocisków z różnych materiałów do broni mniej zabójczej, głównie wiatrówek. Formy dostępne są w dwóch rodzajach w zależności od materiału, z którego są wykonane:
- formy żywiczne,
- formy silikonowe.
Formy żywiczne są twarde i bardzo trwałe, mają dużą wytrzymałoąść na zginanie w niskich temperaturach. Są odporne na chwilową temperaturę około 200 °C. Podczas długiej pracy konieczne jest schłodzenie formy w zimnej wodzie, ponieważ długie nagrzewanie formy może spowodować jej odkształcenie. Trwałość formy zależy od użytkowania. Lepiej staraj się nie zarysować powierzchni formy ostrymi narzędziami.
Przed odlewaniem powierzchnię formy należy najpierw zabezpieczyć dowolnym olejem, aby po odlaniu materiał nie przywierał zbyt mocno do formy. Zrobione z nich pociski wychodzą równe i z detalami. Szare części form zawierają proszek stalowy lub aluminiowy, dzięki temu imitują stal, a także przyszpieszają proces chłodzenia.
Formy silikonowe są miękkie i średnio trwałe. Są odporne na chwilową temperaturę 200 °C. Trwałość formy zależy od agresji chemicznej użytego materiału odlewniczego. Tego typu formy nie wymagają smarowania olejem. Odlewy wychodzą czyste i szczegółowe bez żadnych odkształceń i są bardzo łatwe do wyjęcia z formy.
W formach żywicznych i silikonowych pociski można odlewać za pomocą:
GORĄCY KLEJ - tani, łatwy i szybki do odlewania materiał (15 minut), jest podobny do twardej gumy.
Najlepiej używać mniej lepkiego kleju. Biały transparentny, ze względu na niską lepkość, polecany jest dla początkujących użytkowników form. Najlepszy pistolet do klejenia powinien mieć około 100W. Pistolet małej mocy zbyt wolno nagrzewa klej, zbyt mało nagrzany klej nie będzie w stanie w pełni zalać stalowych kulek umieszczonych w komorach dolnej części form.
ŻYWICA AKRYLOWA - materiał tani, średnio trudny, ale szybki w odlewaniu (5 minut), jest podobny do gipsu. Bardzo twardy materiał,wadą jest że brudzi formę. Pociski wykonane z tego materiału są cięższe, dlatego ten materiał jest zalecany do odlewania kulek. Pociski (nie kule), ze względu na twardość żywicy akrylowej, czasami mogą nie zmieścić się w magazynku.
ELASTYCZNY POLIETYLEN - droższy materiał, średnio trudny do wykonania, dłuższy czas wiązania odlewu (1 godz.), podobny do twardej gumy.
OŁÓW - droższy, trudniejszy w wykonaniu materiał, który szybko się stygnie (15 minut). Odlewania z ołowiu jest dla zaawansowanych użytkowników, można je wykonać tylko w formach żywicznych unieruchomionych w imadle i to z zachowaniem najwyższej ostrożności. Nie zaleca się chłodzenia gorących form zimną wodą. Formy mogą pękać z powodu dużej różnicy temperatur. Ponieważ ołów jest ciężki dlatego zalecany jest do odlewania pocisków głównie małego kalibru.
ŻYWICA EPOKSYDOWA - droższy, średnio trudny do wykonania i bardzo wolno wiążący materiał odlewniczy (12 godzin). Odlew można wykonać w silikonowej formie (w żywicznej też, ale po wcześniejszym posmarowaniu jej olejem). Zaletą tego materiału jest uzyskanie ładnych, twardych pocisków, ale po długim czasie wiązania. By zwiększyć masę pociskó warto dodać do mieszanej żywicy kilka gramów żelaza w proszku.
Odlewanie KUL w formie z żywicy:
Przygotuj do odlewania:
- formę,
- materiał odlewniczy np. pistolet do klejenia na gorąco,
- trochę stalowych kulek,
- gumke lub klips do zawiązania formy,
- olej i pędzel do smarowania formy olejem (lub olej w sprayu),
- nóż do podważenia formy,
- zaokrąglone obcinacz do paznokci lub ostry nóż lub nożyczki, które pomogą odciąć zbędny klej wokół pocisków.
INSTRUKCJA:
1. Umieść formę na równej powierzchni i posmaruj komory olejem. Nie żałuj oleju, aby klej nie złączył się zbyt mocno z formą.
2. METODA A: Wlej klej pod krawędź do wszystkich komór jednej z części formy. Następnie włóż kulki stalowe mniej więcej pośrodku do komór za pomocą kleju.
Formę zamknij i zwiąż elastyczną opaską, następnie wlej pod ciśnieniem (całkowicie blokując otwór formy dyszą pistoletu) gorący klej, najlepiej z nadmiarem, aby w środku nie pozostało powietrze. Upewnij się, że dwie części formy mocno przylegają do siebie.
METODA B: Innym sposobem jest zalanie komór klejem obu części formy. Włożenie stalowych kulek na jedną część i mocne złączenie obu części. (ta metoda jest alternatywą dla słabszych pistoletów na gorący klej).
3. Odczekaj 10 minut, aż klej ostygnie. Im chłodniej, tym szybciej klej stygnie. Formę można włożyć do zimnej wody (zalecane przy dłuższym użytkowaniu).
4. Delikatnie otwórz formę. Najlepiej użyć noża kuchennego do oddzielenia elementów.
5. Wyjmij kulki.
6. Za pomocą ostrego noża, nożyczek lub obcinacza do paznokci odetnij resztki zbędnego kleju z kulek. Alternatywnie wygładź kulki zapalniczką lub ciepłą metalową końcówką pistoletu do kleju.
Odlewanie POCISKÓW w formie z żywicy:
Przygotuj do odlewania pocisków:
- formę,
- materiał odlewniczy np. pistolet do klejenia na gorąco,
- trochę stalowych kulek,
- gumke lub klips do zawiązania formy,
- olej i pędzel do smarowania formy olejem (lub olej w sprayu),
- nóż do podważenia formy,
- zaokrąglone obcinacz do paznokci lub ostry nóż lub nożyczki, które pomogą odciąć zbędny klej wokół pocisków.
INSTRUKCJA:
1. Umieść formę na równej powierzchni i posmaruj formy komory olejem. Nie żałuj oleju, aby klej nie złączył się zbyt mocno z formą.
Połącz 2 boczne części formy i zwiąż je gumką (jeśli między elementami jest duży luz, można je skalibrować - w tym celu wlej jedną małą kroplę kleju do obu otworów po bokach formy i zamknij formę równomiernie i mocno).
2. Włóż stalowe lulki lub dowolne inne czubki do komór formy.
3. Wypełnij otwory gorącym klejem do krawędzi. Uwaga: czasami gęsty klej nie dociera do dna formy przy użyciu większych stalowych kulek. Dlatego wskazane jest, aby najpierw wlać trochę kleju, włożyć kulkę, a następnie wlać resztę kleju do komory. Następnie otrzymujemy w pełni odlany pocisk z kulką w środku.
4. Gdy klej będzie jeszcze gorący, zamknij formę górną częścią. WAŻNE: Upewnij się, że wszystkie 3 części zostały ściśnięte razem - w przeciwnym razie pociski mogą wyjść ciut szersze.
5. Odczekaj 10 minut, aż klej ostygnie. Im chłodniej, tym szybciej klej stygnie. Formę można włożyć do zimnej wody (zalecane przy dłuższym użytkowaniu).
6. Delikatnie otwórz formę. Najlepiej użyć noża kuchennego do oddzielenia elementów.
7. Wyjmij kulki.
8. Za pomocą ostrego noża, nożyczek lub obcinacza do paznokci odetnij resztki niepotrzebnego kleju z pocisków. Alternatywnie wygładź kulki zapalniczką lub ciepłą metalową końcówką pistoletu do kleju.
Odlewanie wymaga niewielkiej praktyki. Praktyka czyni mistrza.
Z gotowych pocisków odlanych za pomocą form BallMaker musisz odciąć pozostałe kawałki kleju nożem, nożyczkami lub obcinaczami do paznokci. Ich powierzchnię można również wygładzić zapalniczką. Silnie tłuste pociski należy przetrzeć suchą chusteczką.
Dobrze odlane pociski BallMaker powinny prawidłowo pasować do magazynków broni. Jeśli pocisk zbyt ciasno mieści się w magazynku wiatrówki lub z niego wypada, to nie jest prawidłowo odlany pocisk i nie powinniśmy go używać. Zbyt ciasno włożony pocisk do magazynka może zablokować pistolet,z kolei pocisk który jest zbyt mały, może wypaść przed wystrzeleniem lub mieć małą energię wylotową.
Oczywiście należy zauważyć, że nie każdy pocisk będzie idealny, czasami w komorze formy pozostanie powietrze lub użyty czubek pocisku się przekrzywi i to zepsuje nam odlew.
Kule z gorącym klejem mogą być ponownie użyte, jeśli po strzelaniu będą całe. Jeśli taki pocisk straci czubek, możesz przykleić do niego nowy. Pociski odlewane z kleju nie uszkadzają lufy i pozostawiają w niej łatwo zmywalny brud.
Kształt pocisków jest ważny w zależności od tego, jakie czubki chcemy wykorzystać. Pociski BallMaker, podobnie jak śrut do wiatrówek, posiadają w dolnej części zagłębienia, które pochłaniają całą energię wystrzelonego powietrza z wiatrówki, co pozwala zmaksymalizować moc pocisków. Dzięki zastosowaniu ciężkich końcówek na czubkach pocisków amunicja zachowuje się jak lotka od Babington-a, zawsze leci do przodu cięższą końcówką.
Jakich czubków najlepiej użyć?
To wolny wybór. Do form zaleca się głównie stosowanie kulek stalowych, np. kulek łożyskowych lub kulek BB. Oprócz kulek na końcówki pocisków można użyć również m.in. ćwieków do ubrań, nakrętek do śrub itp. Im cięższa końcówka, tym większa moc pocisku.
Jaki jest najlepszy olej?
Do smarowania formy można użyć dowolnego tłustego sprayu lub płynnej formy oleju. Najtańszy jest olej jadalny, ale powierzchnia odlanego pocisku może być od niego tłusta.
Pociski będą lepkie i trzeba będzie je przetrzeć suchą chusteczką.
Innym lepszym środkiem jest spray lub płynny olej do broni, zamków itp., dzięki czemu pociski będą mniej lepkie.
Lepiej nie używać smarów, które mogą tworzyć warstwy na formie, ponieważ mogą zmniejszać średnicę odlewanych pocisków.
Jak wyjąć pociski z formy, gdy zapomnimy ją nasmarować?
Najlepiej na chwilę włożyć formę do ciepłej wody, gdy klej zmięknie, otworzyć formę i ostrożnie odcinać klej drobnymi kawałkami.
Nie martw się, jeśli w formie pozostały małe kawałki kleju. Wyjmiemy je z pociskami podczas następnego odlewania.